01Eki2023
Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği
Kurt-Ar Kimdir?

Biz Kimiz?

2011 yılında Türk Milliyetçileri tarafından kurulmuş başka hiçbir kurum ile bağı olmayan bir gönüllü birliği olarak çalışmaya başlayan Kurt-Ar 2016 yılında “Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği” adı altında resmiyet kazanmıştır .
Savaş bölgeleri başta olmak üzere acil yardıma ihtiyacı olan soydaşlarımıza, imkanların elverdiği ölçüde, yardım ulaştırmayı hedefleyen Kurt-Ar tamamen bağışçıların destekleri ile çalışmalarını yürütmektedir. Bugüne kadar Kurt-Ar’a emanet edilen tüm ayni ve nakdi yardımlar bizzat kendi gönüllüleri tarafından ihtiyaç sahiplerine teslim edilmiş ve kesinlikle başka aracılar kullanılmamıştır. Maddi yardım dışında savaş bölgelerindeki eğitim ve kültür faaliyetleri de aralıksız devam etmektedir.

Tüm yardım faaliyetlerinde aşağıdaki maddeler Kurt-Ar gönüllülerinin vazgeçilmez ilkeleri olmuştur:

Kurt-Ar tüm faaliyetlerinde öncelikle Allah rızasını ardından da Türk Milletinin refahını gözetir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne zarar verebilecek hiçbir faaliyet içerisinde bulunmaz.

Kurt-Ar faaliyetlerinde hiçbir ismi ön plana çıkarmaz. Yapılan işin sadece bir aracılık olduğunu bilir. Şayet faaliyet sırasında bir isim duyurulacak ise bu sadece bağışçının ya da Kurt-Ar’ın ismidir.

Yardım sırasında öncelik soydaşlarımıza ait olsa da ihtiyaç sahibi başka bir milletten ise ona da yardım etmekten asla imtina etmez. Öncelik tanımak dışında kesinlikle ırk ayrımı yapılmaz.

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe...

Kurt-Ar
110
YIL

Kuruluş'tan
bugüne

30000
+

Öğrenci

500
bin+

İhtiyaç
Sahibi

5000
+

başarılı
Proje

2011

Kuruluş

Van depreminin ardından bir araya gelen gönüllüler Kurt-Ar'ı kurdu.

2013

Yurtiçi Yardım Faaliyetleri

Kurt-Ar gönüllüleri Irak Türkmenlerinin her şeylerini bırakarak Türkiye'ye gelmesinin ardından fiilen insani yardım faaliyetlerine başladı. 

2015

İlk Yurtdışı Faaliyet

Ankara'da yardım esnasında tanıştığımız Suriye Türkmeni yaralı bir komutanla tanıştıktan sonra. Savaş bölgelerine olan yolculuğumuz

2016

Resmi Dernekleşme

Faaliyet alanlarının genişlemesi ile Kurt-Ar, resmileşerek Kurt-Ar Uluslararası İnsani Yardım Derneği adını aldı.

2018

Şht.P.Asb.Üçvş. Musa Özalkan Vasiyeti

Dernek gönüllümüz Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ın şehadetinden iki gün önce bizlere bıraktığı vasiyet Türkiye'nin gündemine oturdu.

2018

Kurt-Ar Şht.P.Asb.Üçvş. Musa Özalkan Kültür Evi

Şht.P.Asb.Üçvş Musa Özalkan'ın bizlere bıraktığı vasiyetin ilk aşaması olarak gördüğümüz Çobanbey'e açılması gereken Kültür Evi, Kurt-Ar bağışçıları ve yüce Türk Milleti'nin katkıları ile çok kısa süre içerisinde açılarak bölgenin normalleşmesi için önemli kurumlardan biri haline geldi.

2019

Şehit Selami Aynur Kütüphanesi

Suriye Çobanbey'de bulunan Kültür Evi'mize özgürleşen bölgenin ilk ve tek kütüphanesi olan Şehit Selami Aynur Kütüphanesi açıldı.

2021

Kurt-Ar Arama Kurtarma Birimi

2021 Ağustos ayında yaşanan felaketlerde gönüllü ekibimizin üstün çabaları ile Kurt-Ar Arama Kurtarma Birimi kuruldu

2022

Kurt-Ar Şht.P.Asb.Üçvş Musa Özalkan İlkokulu ve Anaokulu

Şehidimizin bizlere vasiyetinin ikinci kısmı olarak gördüğümüz ilkokul ve anaokulunun temel atımına başlandı. Bölgenin ilk 'tamamen Türk müfredatı' ile eğitim veren okulunun inşaatına başlandı.