HABERLER

12/09/1980...

12 Eylül 1980...
Darbe öncesi fikri ve aksiyoner mücadele veren Türk Milliyetçiliği ülkede komünizm ve dış kaynaklı tehlikelere karşı mücadelenin merkezi olmuştur. İleride Pkk gibi terörist örgütler haline gelen gruplarla mücadele eden ülkücüler Türk devletinin namusuna da zerre halel getirmemişlerdir.
12 Eylül 1980 Sabahı, şehadet şerbetini sokaklarda ve işkencelerde tadan ülkücüler için dar ağaçları kurulmuştur. 587 sanıklı MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davasında 220 sanık için idam istenmiş, Başbuğ Alparslan Türkeş uğruna ömrünü feda ettiği devlet tarafından "Faşist düzen kurarak ülke yönetimini zorla ele geçirmeye çalışmak suçundan" 11 yıl ile yargılanmıştır.
937 film, 927 yayın yasaklanmıştır. Kurtuluş Savaşını anlatan "Yorgun Savaşçı" adlı dizi bile bunlardan biri olmuştur. 40 ton kitap toplatılmış ve “kitap tutuk evi” denilen yerlerde çürümeye bırakılmıştır. Atatürk'ün kurduğu Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu kapatılmıştır. Darbe sonrası Bir çok ülkücüyü İdam'a gönderen Evren, kendini “taraf tutmuyordum, bir sağdan bir soldan astırıyordum” diyerek savunmuştur.
Cennet vatanımıza namahrem eli değmesin diye gençliklerini, eğitimlerini ve de hayatlarını gözlerini kırpmadan feda eden Ülkücü Hareket mensuplarını saygı ile anıyor kıymetli hatıralarına ve davalarına her zaman sahip çıkacağımıza yemin ediyoruz.
Kurt-Ar