HABERLER

Corona Virüsüne Dair

Hubei(湖北) eyaletinin Wuhan(武汉) kentinde ortaya çıkan yeni tip bir coronavirus, Çin’in resmi verilerine göre 80 kişinin ölümüne yol açmış ve yaklaşık 4000 kişiye bulaşmıştır. Bölgedeki sağlık çalışanlarından alınan gayrı resmi bilgilere göre ise virüs en az 90.000 kişiye bulaşmış ve binden fazla insan hayatını kaybetmiştir, yalnızca Wuhan kentinde bile en az 1,5 milyon ölüm beklenmektedir.
Virüs, ilk olarak yarasalarda bulunmuş, sonrasında Çin devletinin Wuhan’daki laboratuvarında 2018 yılında şimdiki formuna ulaştırılmıştır. Üzerinde yapılan çalışmalar devam ederken aşısı bulunmadan yanlışlıkla yayılmıştır. Hastalığın kuluçka süresi 10-14 gün olduğu için fark edilmeden yayılmaktadır, mutasyona uğramaya devam etmektedir ve tespit edilen hiçbir türünün aşısı bulunamamıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları geç de olsa başlamıştır fakat Çin hükümetinden nitelikli bilgi alınamadığı için kayda değer bir açıklama yapılamamaktadır.
Eyaletin Wuhan da dahil 13 şehri tamamen kapatılmış, bölgeye çok sayıda askeri doktor ve asker gönderilmiştir. Pekin’e giriş çıkışlar yasaklanıp Çin’deki tüm iç ve dış seferler iptal edilirken, Wuhan-Urumçi seferleri düne kadar devam etmiştir. Ülkemizde ise İstanbul’da tespit edilen bir vaka, memleketi Wuhan’a geri gönderilmiştir.
Virüsün ortaya çıkışı, hükümetin virüsün yayılmasını bu kadar uzun süre göz ardı etmesi ve Hubei eyaletine tıbbi yardım yapmayı durdurması ve hatta sağlık çalışanlarına işe yaramayan sahte ekipman dağıtması; Çin Komünist Partisi yönetiminin, kendi halkı söz konusu olduğunda bile insan hayatını rahatlıkla hiçe sayabileceğinin en acı örneğidir.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan bir çok bilginin gerçeği yansıtmadığını söylemek ile beraber Çin hükümetinin resmi veriler üzerinden açıklama yapmaması nedeni ile de bölgeden sağlıklı bilgi alınamadığını söylemek istiyoruz.

Kurt-Ar olarak, dolaylı yollardan, Wuhan eyaletinde yaşayan kişiler ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yukarıda verdiğimiz bilgilerin doğru olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmek isteriz.

Kurt-Ar Bilimsel Araştırmalar Birimi